Триваліший відпочинок у вихідні не компенсує брак сну впродовж робочого тижня.
Такого висновку дійшли дослідники Колорадського університету в Боулдері.
Так, американські дослідники розділили 36 волонтерів віком від 18 до 39 років на три групи й спостерігали за ними впродовж двох тижнів у стінах лабораторії.
Першій групі забороняли спати більше 5 годин у робочі та вихідні дні, іншій — не можна було спати понад 5 годин у будні, але у вихідні вони могли “відіспатися”, витративши на сон досхочу часу. Третя ж група спала по 9 годин на добу впродовж усього експерименту.
Відтак, волонтери з перших двох груп почали набирати вагу за рахунок нічних прийомів їжі, у них помітили погіршення процесів обміну речовин, хоча на початок експерименту ніхто з них не мав проблем зі здоров’ям. У середньому вони набрали по одному кілограму, а також у них знизилася чутливість до інсуліну.
Волонтери, яким дозволяли досипати на вихідних, дещо відновлювалися, але стан здоров’я погіршувався, як тільки їм знову обмежували час на сон. Дехто з них мав навіть гірші показники здоров’я, ніж піддослідні з інших груп.
«Серед тих, кому не можна було спати понад п’ять годин, чутливість до інсуліну знизилася на 13%, а серед тих, хто міг висипатися у вихідні — зниження склало від 9% до 27%», — пише ВВС.
Також ті, кому дозволяли відсипатися на вихідних, під час експерименту спали у середньому лише на 66 хвилин більше, ніж у робочі дні.
Дослідники зазначають, що даний експеримент не вказує на те, що триваліший сон у вихідні – шкідливо. Адже метою було дізнатись як впливає сон на процес обміну речовин, а не на психічне здоров’я або когнітивну здатність волонтерів.